چت ایران ترکیه همکاری اقتصادی برگزاری

چت: ایران ترکیه همکاری اقتصادی برگزاری رسانه ای رسانه ها همکاری کشور عزیزمان ایران و ترکیه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی محکوم به پذیرش سیاست‌های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم ، خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست

سفیر ترکیه در کشور عزیزمان ایران گفت: جهت قضاوت در خصوص خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام سریع است ولی خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست. 

محکوم به پذیرش سیاست‌های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم ، خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست

خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست/محکوم به پذیرش سیاست های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم

عبارات مهم : ایران

سفیر ترکیه در کشور عزیزمان ایران گفت: جهت قضاوت در خصوص خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام سریع است ولی خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست.

به گزارش ایسنا، رضا هاکان تکین در سومین بخش از برنامه سفیران که از شبکه ۵ سیما پخش شد در پاسخ به این سئوال که شما چه طور با کشور عزیزمان ایران آشنا شدید؟ گفت: از وقت آشنایی من با کشور عزیزمان ایران سه سال و ۳ ماه می گذرد در ماه اکتبر ۲۰۱۴ ماموریتم شروع شد؛ متاسفانه قبلش وقت این که بخواهم به کشور عزیزمان ایران بیایم را پیدا نکرده بودم البته من ایرانی های زیادی را در ماموریت های قبلی ام می شناختم و با آن ها آشنا شده است بودم، کشور عزیزمان ایران همسایه ماست و ما حتی اگر وقت این که به کشور عزیزمان ایران بیاییم را نداشته باشیم اطلاعات داده های زیادی در مورد کشور عزیزمان ایران داریم البته که زندگی کردن در کشور عزیزمان ایران یک بحث جداگانه ای است تا این که شما اینجا نباشید و با این حساب من چهارمین سال آشنایی ام با کشور عزیزمان ایران است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که این ۴ سال چقدر در سبک زندگی شما تاثیر داشته؟ چه قدر با فرهنگ ایرانی ها اخت شده است اید؟ نیز اظهار کرد: فرهنگ کشور عزیزمان ایران فرهنگ غنی و عمیقی است و از این بابت من خودم را خوش شانس حساب می کنم مردم کشور عزیزمان ایران مردم خونگرمی هستند و فرهنگ ارزش خیلی به ما نزدیک است ما هنگامی که به تاریخ نگاه می کنیم ملت های ترکیه و کشور عزیزمان ایران خیلی به هم نزدیک هستند از این بابت خودم را خوشحال حساب می کنم، ولی فقط بدشانسی این است که پایتخت کشور عزیزمان ایران جایی پرکار هست؛ یعنی کسی که جهت ماموریت به پایتخت کشور عزیزمان ایران می آید خیلی سرش شلوغ است .مطمئن هستم در سفارت های کشورهای دیگر هم کار زیاد است و ما به خاطر این که همسایه هستیم ترافیک کاری بیشتری داریم و مشغولیت های بیشتری داریم از آن بابت اگر شاید پیک کاری ما یک مقدار نرمال تر بود می توانستیم وقت بیشتری داشته باشیم البته که فرهنگ کشور عزیزمان ایران چیزی نیست که آدم بخواهد ازش غافل بماند تا جایی که از دستم برمی آید تلاش می کنم که مردم کشور عزیزمان ایران را فرهنگ کشور عزیزمان ایران را بشناسم.

محکوم به پذیرش سیاست‌های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم ، خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست

وی راجع به این که با خانواده اش در کشور عزیزمان ایران زندگی می کند یا خیر گفت:بله، همسرم همراه من زندگی می کند، ولی پسرم دانشجوی انگلیس هست، یکی دو بار در دوره تعطیلاتش آمده، ولی همسرم همراه من اینجاست. این که کشور عزیزمان ایران و ترکیه به هم نزدیک هستند جهت من بدشانسی محسوب می شود، چون همسرم مدام با فاصله کوتاه به ترکیه می رود و برمی گردد. همسرم دوستان ایرانی زیادی دارد ،به هنر علاقه دارد و در کشور عزیزمان ایران امکانات آن برایش زیاد هست. گالری، تئاتر و سینما؛ از آن طریق وقت می گذراند. بعضی مواقع در فعالیت های اجتماعی که از طرف وزارت امور خارجه برگزار می شود شرکت و با تلاش کمک می کند. و می توانم بگویم کارش پرترافیک هست، در کلاس های موسسه دهخدا زبان فارسی را یاد می گیرد.

این دیپلمات ترکیه در رابطه با این که چقدر می تواند فارسی صحبت کند؟ نیز عنوان کرد: متاسفانه نمی توانم. این شاید بزرگترین نقص من در پایتخت کشور عزیزمان ایران باشد. به خاطر این که قبل از این که بیایم امیدوار بودم که در پایتخت کشور عزیزمان ایران وقت شود که فارسی یاد بگیرم. فارسی زبانی است که خیلی دوست دارم؛ چراکه با ترکیه اشتراکات زیادی دارد. کلمات زیادی از فارسی گرفته ایم هنگامی که ادبیات ترکی را بخوانید به خصوص ادبیات کلاسیک ترکی را یعنی یک جورایی شبیه نیمه فارسی به نظر می رسد این نزدیکی هست، ولی متاسفانه فارسی بلد نیستم.

سفیر ترکیه در کشور عزیزمان ایران گفت: جهت قضاوت در خصوص خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام سریع است ولی خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست. 

هاکان تکین با اشاره به آشنایی مردم کشور عزیزمان ایران با ترکیه نیز گفت: در کشور عزیزمان ایران ترکیه را خوب می شناسند ما وجوه یکسان زیادی داریم هنگامی که آدم در کشور عزیزمان ایران زندگی می کند این را بهتر می فهمد بعضی چیزها را متوجه می شویم هنگامی که می خوانیم یا مطالعه می کنیم، ولی زندگی کردن در این جا خیلی تفاوت دارد در ترکیه تصور نمی کنم ایرانی ها حس غریبگی داشته باشند و خودشان را غریب بدانند ما هم به همین شکل هستیم ما در کشور عزیزمان ایران خود را در منزل خود حس می کنیم . در زمینه گردشگری قطعا به خصوص در سال های گذشته تعداد ایرانیانی که به ترکیه رفته اند رو به رشد بوده هست. از این بابت خیلی خوشحالیم هر چه قدر ترکیه زیاد آشنا شود هرچه تعداد بیشتری از مردم ترکیه بروند و بیایند این ارتباطات بین ما را تقویت خواهد کرد. در سال ۲۰۱۷ یعنی سالی که گذشت تعداد ایرانیانی که به ترکیه سفر کردند از رقم دو میلیون و نیم عبور کرد. ترکیه از نظر گردشگری نیرومند هست. اماکن تاریخی خیلی زیاد و فرهنگ غنی دارد برعکس خیلی از کشورهای دیگر کشور عزیزمان ایران و ترکیه این اشتراک را با هم از بابت غنای فرهنگی دارند ترکیه کشور جذابی جهت توریست هاست و رتبه ششم و هفتم جذب توریسم دنیا قرار دارد.

وی ادامه داد: اگر چه به خاطر بعضی اتفاقات ناگواری که طی سال های گذشته افتاد تعداد گردشگرانی که به ترکیه می آمدند کم کردن پیدا کرده بود، ولی الان دوباره زیاد کردن پیدا می کند و دوباره به ارقام قبلی می رسیم. در سال گذشته رتبه گردشگرانی که از کشور عزیزمان ایران به ترکیه آمده بودند اول بود و بعد روسیه و آلمان . امیدواریم تعداد بیشتری از شهروندان ترکیه نیز به کشور عزیزمان ایران بیایند.

سفیر ترکیه در پاسخ به این سئوال که اتفاقات نامبارکی در سال گذشته افتاد مخصوصا بحث های مربوط به حوادث تروریستی در ترکیه و ماجرای کودتا باعث شد که یک مقدار حضور توریست ها در ترکیه کم رنگ تر شود شما که چنین جریان هایی را در کشورتان تجربه کرده اید ارزیابی تان از صلح، ثبات و امنیت در جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران چیست و چه چیزی را در کشور ما بهینه دیده اید؟ خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر در منطقه ای هستیم که مجبوریم به طور همزمان با موارد متفاوت مبارزه کنیم یکی از بزرگترین مشکلاتی که با آن روبه رو هستیم ترورییسم و مبارزه با آن هست. البته این چیز خاصی جهت یک کشور یا چند کشور نیست حتی بعضی از گروه هایی که در منطقه ظهور کردند فراتر از منطقه توانستند عملیات و حملاتی داشته باشند و انسان ها را به قتل برسانند. همان طور که در چند سال گذشته دیدیم در حملاتی که جهت اروپا یا امریکا داشتند با چنین مشکل زندگی می کنیم در کشور ترکیه علاوه بر این مسئله ای که شما مطرح می کنید شاید بشود یک مسئله دیگری را هم در این چارچوب قرار داد؛ این که بی ثباتی هایی است که در کشورهای همسایه ما وجود دارد به خصوص دو همسایه جنوبی ما سوریه و عراق؛ در سوریه هم تقریبا از ۷ سال پیش درگیری و جنگ داخلی شروع شد و این امنیت ملی ما را تحت تاثیر قرار می دهد؛ چراکه الان در جهانی زندگی می کنیم که اگر در داخل کشور عالی ترین تدابیر را هم اتخاذ کنید هنگامی که در اطراف شما بی ثباتی وجود داشته باشد خواه ناخواه در شرایط شما بازتاب می یابد به خاطر همین جهت جلوگیری از این باید با چنین وضعیتی مبارزه کنیم. ترکیه به خصوص مبارزه با تروریسم را ۴۰ سال است انجام می دهد و در راس همه ارزش با شرکت تروریستی پ. ک. ک. انجام داده و همان طور که می دانید در سال های اخیر سازمانی که اقدام به کودتا کرد یعنی شرکت تروریستی وابسته به فتح الله گولن مبارزه بی امانی را با این شرکت ها داریم و ادامه می دهیم این مبارزه ما به شکل مصممانه ای ادامه می یابد در این مبارزه ما با متحدین بین المللی و همسایگان و دوستان همکاری خواهیم داشت و اگر بتوانیم این همکاری را داشته باشیم مبارزه خیلی پایدارتر و کوتاه مدت تر به نتیجه می رسد.

محکوم به پذیرش سیاست‌های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم ، خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست

سفیر ترکیه در پایتخت کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: ما همکاری نزدیکی مثل در حوزه مبارزه با تروریسم با کشور عزیزمان ایران داریم به خصوص باور داریم شرکت پ. ک. ک. ترساندن مشترکی جهت هر دو کشور هست. در آینده گام های عملی و عینی مشترکی داریم؛ در تابستانی که گذشت بین مقامات امنیت دو کشور یک دیالوگ خیلی نزدیکی شروع شده است و چارچوب این گفت و گو امیدواریم در کوتاه مدت به شکلی بتواند به نتیجه های عینی برسد و این گفت وگو ادامه داشته باشد.

هاکان تکین در پاسخ به این سئوال که کشور عزیزمان ایران در منطقه ای است که شرق و غربش درگیر آشوب های مختلفی هستند جنگ، منطقه خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده است در شرق ما در غرب ما ناآرامی هایی در جنوب کشور هم است در یمن اتفاقات نامبارکی می افتد با این حال به صورت مشخص نظرشما را راجع به صلح، ثبات و امنیت درون جمهوری اسلامی چیست؟ گفت: ما می خواهیم که داخل کشور عزیزمان ایران آرامش و ثبات باشد، نیرومند باشد و این فقط می تواند باعث خوشحالی ما باشد و به امنیت ملی ما کمک کند. نمی خواهیم مطلقا کشور عزیزمان ایران نه با همسایگانش مشکلی داشته باشد و نه می خواهیم در داخل کشور عزیزمان ایران مشکلی باشد؛ چراکه کشور عزیزمان ایران همسایه ماست و اگر منزل همسایه آتش سوزی شود این آتش به منزل شما هم می تواند سرایت کند. در چارچوب حقوق همجواری هر لحظه در مشکلاتی که ممکن است بوجود بیاید خواسته ایم کمک کنیم و اگرچنین خواسته ای از طرف ما هم باشد مطمئن هستیم کشور عزیزمان ایران پاسخ مناسبی می دهد.

سفیر ترکیه در کشور عزیزمان ایران گفت: جهت قضاوت در خصوص خروج یا عدم خروج آمریکا از برجام سریع است ولی خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست. 

این دیپلمات ترکیه در پاسخ به این که بعد اعتقاد دارید کشور عزیزمان ایران کشور امنی است و در کشور عزیزمان ایران امنیت و ثبات را احساس می کنید؟ خاطرنشان کرد: بزرگترین نعمت در زندگی نعمت امنیت است و بی شک همین طور هست. بدون امنیت رفاه و توسعه ای نیست. قطعا که امنیت از هر چیزی مهمتر هست، ولی هیچ کشوری صددرصد نمی تواند تضمین جهت خودش ایجاد کند. کشور عزیزمان ایران البته که امن هست، ولی هیچ کشوری از تهدیداتی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم بری نیست به خاطر همین امید ما این است که کشور عزیزمان ایران ترکیه و هیچ کشور دیگری با پرسشها این چنینی روبه رو نشوند، ولی متاسفانه ما در دنیای ایده آلی زندگی نمی کنیم و باید با این امتحان ها و تهدیدات مبارزه کنیم و هر لحظه باید هوشیار باشیم و می توانیم بگوییم که کشور عزیزمان ایران هم در این حوزه قدرتمند است.

وی همچنین در رابطه با حجم تجارت بین دو کشور و این که آیا او از این حجم مبادله بین کشور عزیزمان ایران وترکیه راضی است؟ توضیح داد: حجم تجارت بین کشور عزیزمان ایران وترکیه رقم کوچکی نیست، ولی نمی توانیم بگوییم در سطحی رضایت بخش هست. خیلی بالاتر از این ها باید باشد. در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۷ حجم صادرات ترکیه به کشور عزیزمان ایران ۲.۸ دهم میلیارد دلار و حجم صادرات کشور عزیزمان ایران به ترکیه ۷.۱ دهم میلیارد دلار بود یعنی مجموعش ۹.۹ دهم میلیارد نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار هست. ارقام ماه دسامبر ۲۰۱۷ به دست ما نرسیده ولی چیزی حدود ۱۰، ۱۱ میلیارد تجارت داریم. روسای جمهور دو کشور هدفی مبنی بر حجم ۳۰ میلیارد دلار جهت اقتصاد دو کشور مشخص کرده اند. متاسفانه از این نشانه دور هستیم در سال ۲۰۱۲ ما توانستیم به رکود ۲۲ میلیارد برسیم، ولی آن ارقام کم کردن پیدا کرد به خاطر تحریم هایی که نسبت به کشور عزیزمان ایران بود و به خاطر کم کردن قیمت نفت و دلایل دیگر الان پایین تر از آن رقم هستیم. البته باید به آینده امیدوارانه نگاه کنیم؛ چراکه ظرفیت های زیادی داریم و هر دو کشور اراده ارزش مبنی بر گسترش روابط تجاری هست، اگر بتوانیم دست بخش شخصی دو کشور را باز کنیم راه جلوی پای ارزش را باز کنیم می توانیم به ارقام بالاتر دست یابیم. نگرانی دیگری که است در سال آخر در حجم تجارت یک عدم تعادلی می بینیم یعنی در سال ۲۰۱۶ صادرات کشور ما به کشور عزیزمان ایران تقریبا ۵ میلیارد دلار بوده الان حداکثر ممکن است به رقم سه میلیارد دلار برسد یعنی یک کم کردن ۴۰ درصدی را ما در حجم صادرات به کشور عزیزمان ایران می بینیم و برعکس صادرات کشور عزیزمان ایران به ترکیه به شکل مشابهی زیاد کردن را نشان می دهد یعنی از ۴.۷ دهم میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار خواهد رسید این البته جهت کشور عزیزمان ایران خبر خوبی است ولی اگر یک چنین چیزی جهت هر کشوری باشد خبر خوبی است.

محکوم به پذیرش سیاست‌های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم ، خروج آمریکا از برجام آخر دنیا نیست

سفیر ترکیه گفت:برای این که بتوانیم تجارت پایداری بین خودمان داشته باشیم باید یک تعادلی را بین تجارت دو کشور برقرار کنیم، ما مشکلی نداریم که این تعادل به نفع کشور عزیزمان ایران باشد، مهم زیاد کردن حجم تجارت هست. راه را باز کنیم و موانع پیش پای تجارت دو کشور را برداریم. باور داریم این کار را می توانیم انجام دهیم فقط باید تلاش بیشتری کنیم.

به گزارش ایسنا، اودر پاسخ به سئوال که چه راهکارهایی جهت زیاد کردن و رسیدن به نقاط تعیین شده است از سوی روسای جمهور دو کشور دارید؟ تاکید کرد: عقیده داریم که اگر تمام موانع پیش پای تجارت را برداریم به ما کمک می شود؛ چراکه ما بر اساس مکانیزم بازار تجارت آزاد باور داریم که نتیجه های به نفع هر دو کشور ایجاد خواهد شد. شاید در شروع تمایلات و نتایجی که شما ترجیح تان نباشد دیده شود، ولی در بلند مدت آن تعادل خودش را پیدا خواهد کرد. هر لحظه از این دفاع می کنیم و در این جا ما ساز و کارهایی را در اختیار داریم.

وی ادامه داد: جهت مثال موافقت نامه تجارت ترجیحی که در ژانویه ۲۰۱۵ اجرایی شد را گسترش بدهیم؛ مذاکراتی هم در این ارتباط تقریبا دو سال در جریان هست. البته اقتصاد ترکیه با کشور عزیزمان ایران متفاوت هست، یعنی حجم اقتصاد ترکیه تقریبا دو برابر اقتصاد کشور عزیزمان ایران هست. کشور عزیزمان ایران به دلایلی قابل درک و خاص در این حد نتوانسته پیشرفت کند. ما هر لحظه با تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران مخالف بودیم. بعد از برجام وقت خیلی بزرگی در برابر کشور عزیزمان ایران باز شد بخشی از تحریم لغو شد البته تحریم های یکطرفه امریکا را نیز متوجه هستیم، ولی شاید اگر کشور عزیزمان ایران یک مقدار داخل کشور و در حوزه اقتصادی قدم های سریعتری بردارد خیلی از کارها راحت تر می شود. در خصوص تجارت هنوز هنگامی که مذاکره می کنیم رفلکس های محافظتی درایران نیرومند است ما این را می فهمیم؛ چراکه همین دوران را پشت سر گذاشته ایم. ولی در بلند مدت چیزی که صنایع شما را اقتصاد و تجارت شما را تقویت می کند آزاد کردن اقتصاد کشورتان است.

سفیر ترکیه در کشور عزیزمان ایران در پاسخ به این که جهت خرید کالا خودتان می روید یا معمولا جهت تان خرید می کنند؟ گفت: هر دو اتفاق می افتد، چون من خرید کردن را دوست دارم. این که بتوانم با انسان ها صحبت کنم و ارتباط بگیرم خوشم می آد و یکی از شانس های ما در کشور عزیزمان ایران این است که کسانی که ترکی صحبت می کنند تعدادشان زیاد هست. خیلی از مردم ترکی صحبت می کنند و این تجربه ای است که هنگامی که در کشور عزیزمان ایران خرید می کنم دارم. اول جایی می روم که ترکی صحبت کنند، منظورم آذربایجانی های کشور عزیزمان ایران است و از این زاویه هم صحبت می کنیم هم ارتباط برقرار می کنیم.

وی در مورد نشان ساخت کشور عزیزمان ایران در روی کالای ایرانی گفت: من به محصولات ایرانی اعتماد دارم در این خصوص مشکلی نیست اگر فارسی نوشته باشد شاید متوجه نشوم که چه چیزی ندشته هست، ولی می توانم بگویم در کشور عزیزمان ایران محصولات میوه و سبزیجات جهت من خیلی خوب است چیزهایی که طعم طبیعی دارند محصولات غذایی خیلی خوبی در کشور عزیزمان ایران وجود دارد خصوصا غذاهای ما خیلی شبیه به هم هست. محصولات لبنی را خیلی دوست دارم؛ ماست، شیر، خامه حقیقتا خیلی لذیذ هستند و من هر دورهمی یا هر دوستی که از ترکیه به کشور عزیزمان ایران بیاید تلاش می کنم با محصولات ایرانی پذیرایی کنم. شما محصولات خیلی زیادی دارید هم محصولات غذایی هم محصولات صنایع دستی، شاید اگر بخواهیم از لحاظ تجاری درمورد این ها صحبت کنیم یک مقدار باید در حوزه تبلیغات و حوزه بسته بندی فعالیت بشود و نیاز به توسعه دیده می شود، ولی به لحاظ کیفیت محصولات ایرانی مشکلی نمی بینم.

این دیپلمات ترکیه ای راجع به پیشنهاد وزیر اقتصاد ترکیه و وزیر صنعت معدن تجارت جهت از بین بردن دلار و استفاده از واحد پول ملی دو کشور در مبادلات و این که هنوز عملی نشده تاکید کرد: در این مورد خیلی اطلاعی ندارم، ولی ما گام های مهمی را در این حوزه برداشتیم. درمورد تجارت با پول های ملی دو کشور باید بگویم که در مدت خیلی کوتاهی بعد از سفر مدیر جمهورمان به پایتخت کشور عزیزمان ایران روسای بانک مرکزی دو کشور یک موافقت نامه ای را در این خصوص امضا کردند. موافقت نامه ای که امکان تجارت با پول های ملی دو کشور را ایجاد می کند با اجرایی شدن موافقت نامه باید دست کم یک بانک از هر دو کشور یک ساز و کاری بین خودشان ایجاد کنند.

این سیستم حاضر شده است و در هفته گذشته مدیر عامل دو بانک از ترکیه به کشور عزیزمان ایران آمدند و این جا با مسئولین بانک مرکزی و همین طور مقامات بانک های مهم کشور عزیزمان ایران دیدار کردند من هم با آن ها یک نشستی داشتم و به من گفتند در این خصوص همه چیز آماده است و سیستم طراحی شده است نخستین تراکنش در چارچوب این سیستم یک هفته یا ده روز دیگر می تواند انجام شود؛ در آخر ماه ژانویه و در نهایت در طول ماه فوریه. اگر تجارت بین دو کشور متعادل نباشد تعادل بین صادرات و واردات بهم بخورد تجارت با پول های ملی دو کشور سخت می شود .

وی در خصوص نحوه پیگیری اخبار در کشور عزیزمان ایران نیز عنوان کرد: زیاد اخبار را از روزنامه، تلویزیون و خبرگزاری های کشور عزیزمان ایران پیگیری می کنم ، چون فارسی بلد نیستم از طریق دوستانی که بلد هستند پیگیر این اخبار هستم و گذشته از کشور عزیزمان ایران روزنامه وخبرگزاری که به انگلیسی اخبار منتشر می کنند را هم پیگیری می کنم وحتی خبرگزاری هایی که به زبان ترکی استامبولی خبر منتشر می کنند را می خوانم و رسانه های بین المللی را هم پیگیری می کنم.

وی ادامه داد: این که افق های متفاوت را بتوانید ببینید باعث می شود که درک شما از تحولات زیاد شود و بافایده هست. یعنی حتی یک مثال غیرمثبت هم می تواند جهت گسترش درک شما از تحولات یاری رسان باشد. گذشته از این در مورد این که رسانه های بین المللی تحولات کشور عزیزمان ایران را چه طور منعکس می کنند در این خصوص پرسشها و پیش داوری ها و ناآگاهی زیاد هست. اعتقاد نیستم همه اخباری که در مورد کشور عزیزمان ایران منتشر می شود با سوءنیت باشد . اعتقاد دارم کمبود امکان هم در این خصوص از مولفه هایی است که باید به آن توجه شود؛ چراکه اگر در کشور عزیزمان ایران روزنامه نگاران بین المللی بیشتری حضور داشته باشند چه بسا بتوانند این روند اطلاع رسانی را درست تر و سالم تر به خارج از کشور عزیزمان ایران انتقال یافته کنند. در حال حاضر اصحاب رسانه به شکل گسترده در کشور عزیزمان ایران حضور ندارند، در مورد تظاهرات اعتراضی که در این آخرهای در کشور عزیزمان ایران اتفاق افتاد ما دیدیم که به خصوص بعضی رسانه های خارجی اخبار را منحرف و اخبار دروغی را در این ارتباط منتشر کردند. این در مورد کشور عزیزمان ایران نیست به طور کلی درکشورهای غربی یک نگاه شرق شناسانه ای حاکم است و نظر آن ها و همه چیز را با این عینک غربی نگاه می کنند و از آن فیلتر عبور می دهند و بر اساس این نظر این اخبار را منتشر می کنند. این در مورد کشور عزیزمان ایران و ترکیه هم به عنوان کشورهای منطقه صدق می کند.

مجری برنامه از سفیر ترکیه نظرش را در مورد صحبت های رییس جمهور آمریکا درخصوص کشور عزیزمان ایران پرسید که وی گفت: این صحبت ها تصویر العمل همه دنیا را به همراه داشت و ظاهر مدیر جمهور امریکا و نه فقط صحبت هایش در مورد کشور عزیزمان ایران بلکه نظر هایش در مورد هر مسئله دیگری تبدیل به تیترجنجالی رسانه ها می شود و تصویر العمل برانگیز است و فکر نمی کنم نیاز به توضیح داشته باشد. می خواهم این عنوان را ببندم و به این کفایت کنم.

وی در پاسخ به این سئوال که شما به عنوان یک دیپلمات، ترامپ را یک دیپلمات می دانید یا آکتور سینما؟ خاطرنشان کرد: او برنامه ای در تلویزیون داشت و به نظرم هنوزخودش را در آن برنامه می بیند.

این دیپلمات ترکیه هم چنین راجع به نگرانی از نقض احتمالی تعهدات آمریکا با ترکیه تصریح کرد: در مورد نظر آن ها نسبت به ترکیه نمی توانم نظری بدهم، ولی در دوره اخیر ما هم در ارتباط با آمریکا دچار مسئله هستیم و یکی از بزرگترین مشکلاتی که با آن ها داریم بر سر عنوان سوریه هست. در خصوص مبارزه با شاخه های سوریه ای پ. ک. ک. آمریکا کمکی نکرده و بالعکس علی رغم این که با آمریکا در یک اتحادیه هستیم و آن ها متفق ما هستند. آن ها به این گروه تروریستی که علیه ما فعالیت می کند کمک نظامی می کنند و این مسئله بزرگی است و هنوز ادامه دارد .

هاکان تکین تاکید کرد: همان طور که می دانید یکی از اختلافات جدی ما هم که با آمریکا داشتیم موضع امریکا در ارتباط با گولن ، لیدرگروه تروریستی وابسته به خود گولن است . کسی که لیدر کودتای ناموفق سال ۲۰۱۵ بود سال های درازی است که در امریکا زندگی می کند. ما می خواستیم دست کم بازداشت شود و جلوی فعالیت هایش گرفته شود، ولی تا به حال این درخواست های ما با حساسیتی که انتظار داشت پیگیری نشد و پاسخ مناسبی نگرفت و این یکی از پرسشها جدی بین ترکیه و آمریکاست.

وی در پاسخ به این سئوال که اساسا آیا باید آمریکا لشکرکشی کند در غرب آسیا و اینجا پایگاه هوایی داشته باشد و در صورت تنش بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و واشنگتن آیا ترکیه این پایگاه هوایی را در اختیار امریکا قرار می دهد؟تاکید کرد: اول اشاره کنم که آن پایگاه نظامی آمریکا نبوده بلکه پایگاه نظامی ناتو هست. این را که آمریکا آیا تعرض بیشتری در منطقه داشته باشد؟ باید از مسئولین امریکایی پرسید، ولی ترکیه مطلقا نه با امریکا نه با هیچ کشور دیگری علیه کشور عزیزمان ایران به هیچ شکلی همکاری انجام نمی دهد و نخواهد داد. تجربه نشان می دهد که ترکیه در برابر فشارهای آمریکا در این خصوص مقاومت کرده است.

وی ادامه داد: در برابر سیاست های ایزوله کردن کشور عزیزمان ایران و اعمال تحریم های زیاد علیه کشور عزیزمان ایران ترکیه همواره با این ها مبارزه کرده هست. کشور عزیزمان ایران جهت ما کشور مهم دوست و همسایه و کشوری است که با آن منافع یکسان داریم و به خاطر همین ما با کشور دیگری نه با آمریکا نه هیچ کشور دیگری روی هیچ پروژه دیگری که علیه کشور عزیزمان ایران باشد همکاری نمی کنیم و چنین چیزی جهت ما موضوعیت ندارد.

سفیر ترکیه در خصوص این که اگر آمریکا از برجام به صورت کامل خارج شود شما برنامه تان جهت ادامه روابط مخصوصا روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران چیست؟ گفت: درست نیست که براساس فرضیه ها صحبت کنیم ما معتقدیم که برجام به صلح بین المللی و ثبات منطقه ای کمک کرده هست. این که چه اتفاقی قرار است بیفتد سه ماه و نیم دیگر تقریبا مشخص خواهد شد و آرزو می کنیم که برجام پایدار بماند، ولی اگر امریکا از این موافقت نامه و از این معاهده خارج شود یا بخواهد برعلیه آن فعالیت کند، این آخر دنیا نیست با شرایط جدیدی که شکل بگیرد خودمان را آدابته می کنیم محکوم به پذیرش سیاست های تحمیلی هیچ کشوری نیستیم.

وی در مورد مواضع اخیر عربستان سعودی در خصوص کشور عزیزمان ایران نیز عنوان کرد: تنشی بین کشور عزیزمان ایران و عربستان سعودی وجود دارد و وضعیتی حاکم است که ما از آن خوشحال نیستیم. باعث تاسف ما هم است و جهت برطرف این اوضاع ما هم تلاش کردیم و به تلاش های خودمان هم ادامه می دهیم، ولی مسئله این است که این دو کشور جهت برطرف این پرسشها و اوضاع باید اراده یکسان و متقابلی داشته باشند در حال حاضر چنین فضایی را نمی بینیم و امیدواریم شرایط بوجود آمدن چنین فضایی در کوتاه مدت ایجاد شود.

وی درخصوص مواضع دولت ترکیه در قبال اقدام تجزیه طلبانه کردستان عراق و حمایت های رژیم صهیونیستی از این اقدام کردستان اقلیم کردستان عراق نیز تاکید کرد: در این خصوص رویکرد ما خیلی روشن هست؛ ما هم پیش از اعلام رفراندم استقلال و هم در حین آن کارها مان مشخص بود. خبر هایی که دادیم هم موجود بود. متاسفانه حکومت اقلیم کردستان عراق این خبر ها را به شکلی که باید دقت نکرد و نتیجه های الان مشخص هست. آن ها خودشان شکست خورده اند. موضع اسرائیل هم در این ارتباط کاملا آشکار بود. نتانیاهو به شکل آشکاری حمایت خودش را از کردستان مستقل اعلام کرد. آن ها اهداف متفاوتی دارند و تصور نمی کنم که برادران کرد ما در عراق یا کشورهای دیگر با حمایت اسرائیل بتوانند به اهداف آن ها کمک کنند؛ چراکه اهداف اسرائیل چیز دیگری است و امید ما این است که برادران کرد عراقی ما این خطایی که مرتکب شده است اند در کوتاه مدت متوجهش شوند و جهت جبران آن گام بردارند.

هاکان تکین راجع به از بین بردن شش صفر از واحد ملی لیر و نتیجه های این تجربه جهت ترکیه عنوان کرد:. ما این ۶ صفر را از بین بردن کردیم این سیاست موفقی بود و خوب هم اعمال شد، ولی جهت موفقیت یک چنین سیاستی اقتصاد باید به یک ثباتی برسد. تورم و باقی پارامترهای اقتصادی تحت کنترل باشند و شما باید به نقطه ثبات در اقتصاد برسید تا چنین سیاستی موفقیت آمیز باشد. در کشور عزیزمان ایران هم یکی از مشکلاتی که با آن روبه رو هستیم تعداد صفرهای پول است داستان ریال و تومان هم است من هنوز هم گاهی اوقات برایم اشتباه می شود. ان شاالله در کوتاه مدت کشور عزیزمان ایران به ثبات اقتصادی دست پیدا کند و شش صفر را بردارد.

این دیپلمات ترکیه در خصوص کارها مهم کشورش در بازار سرمایه کشور عزیزمان ایران و توافقات بین بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و بورس استانبول توضیح داد: گام های مهمی برداشته شده، ولی هنوز به اجرایی شدن نرسیدیم. گام جدی و عینی نتوانستیم برداریم به خاطر این که هنوز مشکلاتی در خصوص روابط بانکی و همکاری های بانکی وجود دارد . در بورس ، بانکداری یک ابزار مهمی است و جهت انجام تراکنش ها گاهی اوقات مانع ایجاد کرده امیدواریم در دوران پیش رو از آن زاویه در نقطه بهتری باشیم و همکاری بین بورسی ما در چارچوب موافقت هایی که امضا شده است پیش برود.

هاکان تکین در پاسخ به این سئوال که تحولات سوریه چه قدر در آینده روابط بین ترکیه و کشور عزیزمان ایران تاثیر می گذارد؟ گفت:در شروع باید در سوریه یک صلح پایداری برقرار کنیم و به راه حل سیاسی دست پیدا کنیم، بعد از آن گامی که برداشته شود بازسازی سوریه است و پروژه های اقتصادی که در سوریه هستند. درآمد اقتصاد تجاری با کشور عزیزمان ایران و کشورهای دیگر می تواند پروژه های همکاری ایجاد کند؛ آیا که مردم سوریه به این نیاز دارند، ولی باید در سوریه به صلح و آرامش برسند آن ها به صلح و آرامش نیاز دارند بعد از آن باید گام هایی در جهت رفاه بردارند.

سفیر ترکیه در آخر گفت: در طول مدتی که مشغول انجام وظیفه در کشور عزیزمان ایران بودم از دوستی گرمی که مردم کشور عزیزمان ایران به من داشتند تقدیر می کنم . گذشته از مقامات رسمی کشور عزیزمان ایران مردم کشور عزیزمان ایران هم میهمان نوازی گرمی نشان دادند و از این بابت خیلی خوشحالم. در اینجا نمی دانم چه قدر ماموریتم ادامه خواهد داشت، ولی از همین حالا خاطرات کشور عزیزمان ایران در ذهن من به قشنگی هک شده است و من همواره یک دوست جهت کشور عزیزمان ایران خواهم بود.

واژه های کلیدی: ایران | تجارت | ترکیه | زندگی | آمریکا | ایرانی | ایرانیان | مبارزه با تروریسم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog